Дуже гарне місто та область України

Дуже гарне місто та область України

Невелика за площею (але багата на цікаві місця!) Івано-Франківська область (рус. – Ивано-Франковская область) Західної України утворена 1939 р. після приєднання цих земель до Української РСР за радянсько-німецьким договором.

 

Адміністративний центр області – м. Івано-Франківськ. Географія Івано-Франківської області – ось.

Цікаві місця Івано-Франківської області

    Буковель – гірськолижний курорт України №1
    Буркут – колишній курорт з мінеральною водою
    Ворохта – старовинна дерев’яна церква
    Галич – галицький замок та інші пам’ятки
    Івано-Франківськ – значна кількість цікавих мість
    Крилос – саме тут колись було давнє місто Галич
    Монастирок – водоспад «Дівочі сльози»
    Раковець – старовинний замок на березі Дністра

Цікаві місця Івано-Франківської області. Храм Святого Пантелеймона (1200 р.)

Згадаймо ще одне цікаве місці Івано-Франківщини. На високому березі Дністра біля гирла ріки Лімниця (нині — село Шевченкове) у XII—XIII ст. існувало давньоруське городище, від якого зберігся єдиний і видатний зразок давнього галицького зодчества — храм Святого Пантелеймона (1200). Ефектна і лаконічна церква (відбудована 1926 р.) привертає увагу несхожістю на жодну культову споруду краю, вражає досконалістю архітектурних форм і надзвичайно мальовничим розташуванням.

Місто Рогатин на березі річки Гнила Липа вперше згадується в польських документах за 1340 рік, а магдебурзьке право воно здобуло 1415 р. Із середніх віків ведуть свою історію найстаріші храми міста — церква Різдва Богородиці (XIV ст., відновлена 1829 p.), Святодухівська церква (1598 р., один із найдовершеніших зразків галицької дерев’яної архітектури) і Миколаївський костел (XV ст.), що неодноразово руйнувався і розпочав чергове нове життя після реставрації 1969—1973 років.

Крім того, це місце цікаве тим, що звідси походить турецька султанша Роксолана. За легендою, мешканкою Рогатина була попівська донька і красуня Настя Лісовська, яку татарська орда 1520 р. погнала у неволю. Завдяки своїй красі, розуму і спритності Настя (яка потрапила в історію під ім’ям Роксолана-Хуррем) стала коханою дружиною султана Сулеймана II Пишного, а її міфологізований образ надихнув городян відзначити заслуги поважної наложниці пам’ятником на центральній площі її рідного міста.

Цікаві місця Івано-Франківської області. Пнівський замок

Пнів – ще одне цікаве місце Івано-Франківської області, про яке варто згадати в нашому побіжному огляді. Поселення Пнів на березі річки Бистриця-Надвірнянська відоме з 1482 р. За сторіччя вихідці з Угорщини Куропатви на обриві річкової тераси побудували один із найбільших на Прикарпатті замок-фортецю, що контролював шлях у верхів’я річкової долини до гірського перевалу. У XVII ст. Пнівська фортеця зазнавала частих нападів і руйнувань, але завжди відновлювалася. Після входження цих земель до складу Австрійської імперії (1772) замок втрачає стратегічне оборонне значення, кілька десятиліть залишається поміщицькою резиденцією, а потім його кидають напризволяще.

Не надто відоме, але дуже цікаве місце на Івано-Франківщині – Манявський скит. Велике село на берегах річечки Манявка відоме завдяки православному монастирю Манявський скит, що ховається в хащах густого лісу на його околиці. За легендою, скит в середині XIII ст. заснували ченці розореної ордами хана Батия Києво-Печерської лаври. За півтораста років татари знищили і цей чернечий притулок.

Цікаві місця Івано-Франківщини. Манявський скит

Нове життя у скиті зажевріло 1608 p., коли в ці місця з Афонського монастиря прийшов чернець-схимник Іов Княгиницький. Відроджений монастир згодом здобув самоврядування, незалежність і з роками набув шаленого авторитету навіть серед католиків — пожертви сюди надходили навіть від польських королів. У скиті поховано гетьмана Івана Виговського, а в’їзну вежу-дзвіницю побудовано на кошти полковника Станіслава Мрозовицького (Морозенка).

1785 р. Манявський скит був закритий австрійською владою, В 1970-ті роки напівзруйнований монастир вирішили перетворити на музей і провели капітальну реконструкцію. 1998 р. скит повернули в лоно православ’я, а 2003 р. на старому фундаменті відбудовано дерев’яну Хрестовоздвиженську церкву.

Неподалік від Манявського скита знаходиться цікаве природне місце Івано-Франківської області – Манявський водоспад, ледь не найгарніший серед водоспадів Карпат.

Карпатський національний природний парк у верхній частині басейну річки Прут, заснований 1980 p., є найбільшим (площа 503,03 км2) природоохоронним резерватом Українських Карпат. Ним з Ворохти пролягає надзвичайно мальовничий і популярний шлях до підніжжя гори Говерли (найвищої точки України — 2061 м), розташованої на межі регіону із Закарпаттям.

За карпатською неписаною традицією наймальовничіші скелі краю названі ім’ям легендарного народного героя Олекси Довбуша. На Івано-Фраківщині найвідоміші зі скель Довбуша розташовані біля села Бубнище і відомого міста-курорту Яремче. Скелі-стовпи складені дуже щільними пісковиками, що утворилися на дні моря близько 60 млн років тому. Під час формування Карпат тектонічні процеси розбили їх на великі блоки і підняли на нинішнє місце, де вода, вітер і сонце огранили цей природний феномен.

Цікаві місця у районах Івано-Франківської області

    Галицький район
    Городенківський район
    Верховинський район
    Яремче – місто обласного підпорядкування, окремий регіон області